Srbija sve pretekla po platama i penzijama sem Crne Gore
Plate i penzije
Drugi deo Vučićeve izjave odnosi se na javni dug i stopu nezaposlenosti.
Naime, on je u Skoplju rekao da smo mi “javni dug spustili sa 78% na 50%, neki su sa 27% posto podigli na 55%, neki sa 50% na 75% u regionu”, dodajući da je “nezaposlenost kod nas najniža.”
Ukupni javni dug na kraju aprila meseca zaista jeste pao na 50,9%, ali s obzirom da se izjava predsednika države odnosila na prošlu, pogledaćemo i podatke sa kraja 2018. godine. Prema podacima Uprave za javni dug poslednjeg dana prošle godine, odnosno 31.12. 2018. godine, javni dug je iznosio 53,8% BDP-a. Poslednjeg dana decembra 2017. godine javni dug je bio 61,5% BDP-a.
Dakle, istina je da se naš javni dug smanjio. Ipak, on se nije smanjio sa 78%, nego sa 61,5% u odnosu na prošlu godinu. Samim tim, osim što je predsednik omanuo za oko 4% kada je iznosio visinu našeg javnog duga, takođe je izneo i netačan podatak u pogledu procentualnog smanjena.
Aleksandar Vučić je, pak, svojevremeno navodio da kada je postao premijer javni dug naše zemlje je iznosio između 77 i 79% BDP-a, zbog čega je od Istinomera već dobio ocenu “kratke noge”.
Samim tim, ovi podaci su netačni čak i ukoliko je svojom izjavom želeo da obuhvati period od kada je postao premijer, s obzirom na to da od početka njegovog mandata javni dug nikada nije iznosio 78% BDP-a.
Ukoliko se pogledaju podaci zemalja iz regiona, možemo videti da je prošle godine javni dug Crne Gore uzimajući u obzir depozite Ministarstva finansija iznosio 64,77% BDP-a.
Iako je to porast u odnosu na 62,52% od 2017. godine, taj porast se svakako ne poklapa sa Vučićevim tvrdnjama da su “neki sa 27% podigli na 55%, a neki sa 50% na 75%.”
Zaključujemo da Vučić očigledno nije mislio na Crnu Goru kada je spominjao te “neke” susede.
Da nije možda u pitanju Hrvatska?
Podaci Hrvatske narodne banke (HNB) pokazuju da je ova zemlja u prethodnoj 2018. godini smanjila svoj javni dug sa 77,8% BDP-a na 74,1% BDP-a.
I u Bosni i Hercegovini je prethodne godine došlo do smanjenja javnog duga. On je 2017. godine iznosio 35,62% BDP-a, a krajem 2018. godine 32,9 % BDP-a, te samim tim zaključujemo da Vučić nije mislio ni na ovu zemlju regiona kada je rekao da su ti “neki” drastično povećali svoj javni dug.
U Makedoniji je tačno da je porastao javni dug i to sa 47,6% BDP-a na 48,7% na kraju 2018. godine. Ovaj porast od svega 1,1% ukazuje na to da Vučić nije mislio ni na Makedoniju.
A ko su ti “neki” na koje se njegova izjava odnosila nismo uspeli da saznamo, s obzirom na to da na naša pitanja upućena Kabinetu predsednika Republike Srbije do objavljivanja ovog teksta nismo dobili nikakve odgovore.
Nezaposlenost
Na kraju dolazimo do statistika koje se tiču stope nezaposlenosti u Srbiji i regionu.
Najmanjom stopom nezaposlenosti u toku prethodne godine može se pohvaliti Hrvatska koja je prema podacima evropske statističke službe “Eurostat“ iznosila 8,5%. Na drugom mestu nalazi se Srbija sa 12,7% nezaposlenih, zatim sledi Crna Gora sa 15,2%, BiH sa 18,4% i na kraju Severna Makedonija sa 20,7%.
Naravno, ove podatke potrebno je ukrstiti sa raznim drugim demografskim pokazateljima, podacima o “odlivu mozgova” i migracijama, za šta u ovoj analizi nema dovoljno prostora.
Da zaključimo, Srbija je na pretposlednjem mestu po visini prosečne plate i penzije, a ne odmah iza Crne Gore kako tvrdi predsednik države. Javni dug jeste smanjila, ali sa 61,5% na 53,8% BDP-a prošle godine, odnosno na 50,9% u aprilu ove godine, a ne sa 78% na 50% BDP-a, kako Vučić tvrdi. Nezaposlenost je u regionu najniža u Hrvatskoj, a ne u Srbiji, kako je predsednik naveo. Zbog ovolikog odskakanja njegovih procena od realnosti, Aleksandar Vučić dobija ocenu “kratke noge”.
Naslovna fotografija: Istinomer/Zoran Drekalović