Topla voda nosi banju i posao
U trenutku kada je vojvođanski premijer obišao radove na bušotini dubine 1.057 metara taj posao je već prilično odmakao. Preduzeće „Hidrosonda“, koje je sprovodilo bušenje, završilo je svoje obaveze već narednog meseca, ali novac, koji je Pajtić obećao, nije dobilo iz Fonda za kapitalna ulaganja.
Što se tiče drugog dela priče – otvaranja banje – za nju se lokalna samouprava potrudila da je upropasti. Tender je raspisan u julu 2011, ali je umesto izgradnje, „otvaranja stotine novih radnih mesta“ u ovoj posrnuloj bačkoj opštini i privlačenje turista, došlo do svađe opštinskih čelnika zbog izbora partnera za izgradnju.
U javnom pozivu za gradnju termalne banje, hotela i pratećih sadržaja, tražen je partner u investiciji vrednoj 30 miliona evra. Projekat je zamišljen da se dvojako koristi termalni izvor. Deo toplotne energije bi se koristio u daljinskom grejanju, a deo kao osnov za izgradnju banje. Međutim, i pre početka tendera to pitanje je razjedinilo ondašnju vladajuću koaliciju jer je tadašnji predsednik opštine Peter Knezi iz Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) protežirao mađarsku kompaniju, a predsednik lokalne skupštine i član Demokratske stranke Dušan Jovanović austrijsku. I vrsta partnerstva sa budućim investitorom bio je kamen spoticanja opštinskih čelnika. Sve to dovelo je do toga da tender nije bio uspešan.
Politička nesloga između koalicionih partnera DS-a i SVM-a u prošlom sazivu opštinske vlasti definitivno se odrazila negativno na tu investiciju, ali i ne samo to.
Veoma skupa bušotina propada i nije plaćena, izgradnja je odložena na neodređeno vreme, a novih radnih mesta, kao ni turista, nema. Zbog svega toga vojvođanski premijer dobija ocenu „neispunjeno“.