U rezoluciji Evopskog parlamenta traži se uvođenje sankcija Rusiji i priznanje Kosova
Od kako je 8. februara 2024 godine Evropski parlament usvojio Rezoluciju o izborima u Srbiji, najviši funkcioneri države i Srpske napredne stranke pokušavaju da umanje njen značaj i relativizuju.
Od izjave premijerke Ane Brnabić uoči usvajanja da je rezolucija kojom se traži istraga potencijalne krađe izbora – na nivou argumenta „Radio Mileva”, pa preko ocene da rezolucije „dođu i prođu” do tvrdnje da bi ona dala ostavku pre nego što bi dozvolila nezavisnu inostranu istragu o tome da li je vrh srpske države umešan u izborni inženjering.
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević otišao je korak dalje pa istakao da ga Rezolucija Evropskog parlamenta i zahtev za istragu u vezi sa izborima podseća na „ultimatum iz 1914. godine”, dok predsednik države u svojim brojnim gostovanjima ponavlja da takve rezolucije ništa ne znače i nikog ne interesuju, a da je za građane mnogo značajnija izložba Ekspo 2027 ili najave novih rokova za završetak puteva i pruga.
Takvih paušalnih ocena i ličnih utisaka bilo je mnogo u prethodne dve nedelje, a novi ton spinovanju vlasti dao je donedavni gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić koji je u rezoluciji video ono čega tamo nema.
Dakle, Šapić nije mnogo komentarisao manipulacije s izborima. On je, poput ostalih predstavnika vladajuće stranke, naglašavao da su izbori bili fer i pošteni, i da bi to trebalo da bude dovoljno. Njegov stav nije izrečen samo kao kritika ove rezolucije, već je kritika politike Evropske unije prema Srbiji. Šapić ne krije da mu evropske vrednosti nisu prioritet i da veruje kako Srbija može da iznosi uslove pod kojima bi ušla ili ne bi ušla u EU.
Dva dana zaredom, Aleksandar Šapić je u medijima tvrdio da ova konkretna rezolucija traži od Srbije da uvede sankcije Rusiji i da prizna nezavisno Kosovo, čime se nastavlja jedna od omiljenih manipulacija vlasti da nas na evropske integracije neko primorava, uslovljava i zahteva od nas stvari koje ni od koga drugog nije zahtavela. Potpuno ignorišući opširan i detaljan izveštaj o tome šta bi sve u Srbiji trebalo promeniti u izbornom procesu, Šapić učitava da je ovde reč o političkoj odluci koja nema veze sa izborima, već sa potpuno drugom vrstom pritiska.
Uvidom u tekst rezolucije koji je usvojen videli smo da se Kosovo ne spominje ni jednom rečju, dok se Rusija pominje u kontekstu medija (i propagande), odnosno kaže se da Sputnjik i Raša tudej (Russia Today) šire rusku propagandu i doprinose širenju dezinformacija, posebno o opozicionim kandidatima.
Zbog navođenja zahteva Evropskog parlamenta koji uopšte ne postoje, Šapić je zaradio ocenu – neistina.