U vreme bivše vlasti nismo imali jedinstveni birački spisak
Zahtev opozicije u koaliciji „Srbija protiv nasilja” da vlast ispuni preporuke ODIHR-a u vezi sa izborima, bila je jedna od tema o kojoj je bivša premijerka Ana Brnabić nedavno govorila u emisiji Hit Tvit na televiziji Pink. Rekla je da sastanci sa predstavnicima međunarodnih organizacija izgledaju „odlično” i „jako konstruktivno” i da je implementirano 54 preporuka između dva poslednja ciklusa.
Istinomer je, međutim, već utvrdio da bivša premijerka manipuliše kada govori o ispunjenosti preporuka, jer evaluacija ODIHR-a za period od deset godina pokazuje da se svega četiri prioritetne preporuke mogu smatrati u potpunosti ispunjenim. Među neispunjenim preporukama su obezbeđivanje ravnopravnosti u izborima, sprečavanje zloupotrebe javnih resursa i funkcija, razgraničenje između državnih i partijskih aktivnosti, sprečavanje zastrašivanja i pritisaka na birače, uključujući kupovinu glasova. Mnoge preporuke se ponavljaju iz godine u godinu, pa tako revizija biračkog spiska, koju ODIHR preporučuje još od 2012, do danas nije urađena.
Ana Brnabić je izjavila i da se sa ODIHR-om razgovara o jedinstvenom biračkom spisku, a onda dodala:
„Đilas i svi ostali koji su grupisani oko ‘Srbija protiv nasilja’, ti najveći nasilnici, dok su bili na vlasti i nismo imali birački spisak. Mi nismo imali jedinstveni birački spisak. Svaka opština, svaka lokalna samouprava je vodila spisak za sebe. Bog otac nije mogao da proveri šta je na tom spisku i koliko je ljudi upisano i da li Ana Brnabić glasa i u Beogradu, i u Požegi i u Novoj Varoši.”
Tačno je da su predstavnici bivše vlasti iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu od 2008. govorili da će biti formiran jedinstveni birački spisak i elektronska baza podataka i da su pomerali rokove za ispunjenje tog obećanja – sa kraja 2010, do sredine 2011. godine, što je Istinomer ocenjivao.
Jedinstveni birački spisak jeste javna isprava u kojoj se vodi jedinstvena evidencija državljana Republike Srbije koji imaju biračko pravo. Birački spisak vodi se kao elektronska baza podataka i ažurira se po jedinstvenoj metodologiji ministarstva nadležnog za poslove uprave. U birački spisak upisani su punoletni i poslovno sposobni državljani Republike Srbije, odnosno lica koja imaju biračko pravo – prema mestu prebivališta. (Izvor: Zakon o jedinstvenom biračkom spisku)
Ipak, Zakon o jedinstvenom biračkom spisku donet je u vreme bivše vlasti – 2009. godine, a zatim su krajem 2011. usvojene njegove izmene. Do donošenja Zakona o jedinstvenom biračkom spisku biračke spiskove vodile su opštinske, odnosno gradske uprave saglasno odredbama Zakona o izboru narodnih poslanika. Jedinstveni birački spisak, koji je nastao objedinjavanjem biračkih spiskova 2011, prvi put je korišćen za izbore 2012. godine i ovaj podatak stoji na sajtu Vlade Srbije.
Dakle, u vreme bivše vlasti usvojen je Zakon o jedinstvenom biračkom spisku, a jedinstveni birački spisak, uz pomeranje rokova, prvi put je korišćen za izbore 2012. godine, u vreme kada Srpska napredna stranka nije bila na vlasti. Stoga za izjavu da u vreme Đilasa i ostalih „koji su grupisani oko ‘Srbija protiv nasilja’, nismo imali jedinstveni birački spisak, Ana Brnabić dobija ocenu „neistina”.
Naslovna fotografija: TV Pink/Screenshot