Zaduživanje je em’ domaćinsko, em’ perspektivno
Srbija se tokom 2011. godine zadužila za 2,3 milijarde evra, a učešće javnog duga u BDP-u je, prema oceni Fiskalnog savet, dostigao 46,4 odsto. Time je probijena zakonom dozvoljena granica zaduživanja od 45 odsto BDP-a. Povrh svega, Fiskalni savet upozorava da je realan dug još veći.
„Stvarna veličina javnog duga verovatno prevazilazi i 46,4% BDP-a, jer je analiza Fiskalnog saveta pokazala da postoje nagomilane docnje pojedinih budžetskih korisnika (RFZO) koje prevazilaze mogućnost njihovog servisiranja iz tekućeg poslovanja. Budući da će i za vraćanje tih docnji biti potrebno zaduživanje, stvarni javni dug je već na kraju 2011. godine najverovatnije premašio 47% BDP-a.“
Ocena ispunjenosti fiskalnih pravila, 10. 2. 2012. godine
Ne samo što je probijena zakonom dozvoljena granica zaduživanja, već, prema analizi, učešće duga u BDP-u će „u prespektivi“ nastaviti da raste i „ometa razvoj“ zemlje. Pa bi, tako, na kraju 2012. godine dug mogao da dostigne i čitavih 55 odsto BDP-a.
„Pod optimističnom pretpostavkom da će od 2013. godine započeti solidan oporavak privrede – ako bi realni rast BDP-a u 2013. godini iznosio 3% i u 2014. godini 4%, fiskalna pravila bi predviđala smanjivanje deficita države na 3,7% BDP-a u 2013. godini i na 2,9% BDP-a u 2014. godini. Uprkos tom smanjivanju deficita, javni dug bi međutim nastavio da raste – i u srednjem roku bi dostigao nivo od oko 55% BDP-a – što bi onda sa pristizanjem obaveza po osnovu restitucije značilo da bi javni dug Srbije u 2015. godini verovatno premašio čak i mastriški kriterijum od 60% BDP-a. Stoga je ocena Fiskalnog saveta da je prekoračenje granice javnog duga od 45% BDP-a na kraju 2011. godine trajnog, a ne privremenog karaktera, te da je neophodno da Vlada pripremi program za smanjenje javnog duga. Rast javnog duga znatno iznad granice definisane fiskalnim pravilima je neminovan. Zbog toga njegovo vraćanje u okvire zakonske granice od 45% BDP-a, čak i uz ambiciozan program za smanjenje javnog duga, najverovatnije neće biti moguće pre 2016. godine.“
Ocena ispunjenosti fiskalnih pravila, 10. 2. 2012. godine
S obzirom na precizne podatke koji pokazuju da će posledice zaduživanja biti sve teže Istinomer izjavu premijera Cvetkovića ocenjuje kao nesitinitu.
Naslovna fotografija: FoNet/Nenad Ðorđević