Zajednički kriminalci, zajednički policajci
Srpski ministar policije je još 2010. godine prilikom potpisivanja Sporazuma o policijskoj saradnji sa ministrom unutrašnjih poslova Hrvatske Tomislavom Karamarkom pomenuo da se razmišlja o osnivanju Regionalnog centra za borbu protiv organizovanog kriminala.
„Hrvatska je prihvatila ideju o formiranju regionalnog centra za borbu protiv organizovanog kriminala…Očekujem da ćemo se vrlo brzo sastati ministar Karamarko i ja da operativno razradimo kako bi izgledao koncept tog centra, a već su se javljali i drugi iz drugih država koji su zainteresovani za učešće u radu centra… Ipak, centar za borbu protiv organizovanog kriminala bio bi pre svega mesto za razmenu informacija.“
Vreme, 1. 4. 2010. godine
Dačić je nakon toga izneo prve detalje u vezi sa formiranjem Centra.
„Nadam se da će brzo biti formiran centar. Sedište bi bilo u Beogradu, a mi smo ponudili da na čelu može biti i neko iz druge države.“
Beta, 6. 5. 2010. godine
U maju 2010. godine, Sporazum o policijskoj saradnji je počeo da se primenjuje, a time su se stekli uslovi za konkretnije dogovore o Centru.
„Prvo će biti stvoren pravni okvir, a potom će biti određena i finansijska sredstava za taj centar… U okviru tog centra biće obavljana zajednička procena ugroženosti dve zemlje od organizovanog kriminala.“
ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, Tanjug, 7. 5. 2010. godine
Predstavnici srpske i hrvatske policije zatim su krajem 2010. potpisali Protokol o osnivanju zajedničke kontaktne službe na graničnom prelazu Bratovci-Bajakovo, a Ministri unutrašnjih poslova dve zemlje najavili su intenzivniju saradnju u borbi protiv kriminala. Karamarko je tada rekao da protokol predstavlja formalni okvir u institucionalnoj saradnji policija dve države, kao i uvod u formiranje zajedničkog centra za borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma u Beogradu.
Karamarko je uoči potpisivanja tog protokola, s druge strane, objasnio da je formiranje regionalnog centra za borbu protiv organizovanog kriminala usporila finansijska kriza.
„Recesija koja se oseća i u Hrvatskoj i u Srbiji uticala je na dinamiku formiranja zajedničkog sedišta, jer ono iziskuje znatna finansijska sredstva. Dogovoreno je da će sedište biti u Beogradu, a da na čelu centra bude predstavnik hrvatskog MUP-a… MUP Hrvatske je upravo zbog potrebe za jačanjem saradnje naših policija, pokrenuo ubrzani postupak slanja policijskog oficira za vezu u Beograd, što bi trebalo da se dogodi najverovatnije početkom sledeće godine.“
Politika, 1. 12. 2010. godine
Od tada, osim prošlogodišnje izjave direktora policije Milorada Veljovića da takav centar već radi i da se razmišlja o uključivanju Republike Srpske u njega, tim Istinomera nije uspeo da pronađe nijedan podatak o tome kada je centar osnovan i ko je na njegovom čelu.
Istinomer je u aprilu i maju uputio molbu Ministarstvu unutrašnjih poslova tražeći od nadležnih da preciziraju da li je i kada regionalni centar formiran i da li mu je sedište u Beogradu kao što je najavljeno, ali do sada odgovor na to pitanje nije stigao.
Zbog toga što nije jasno dokle se stiglo s obećanjima o formiranju centra i uspostavljanju njegovog sedišta, Dačić dobija ocenu “krenuli, pa stali”.