Železara profitabilna za četiri meseca
S obzirom na to da Vlada Srbije ni godinu dana nakon potpisivanja nije obelodanila sadržaj tog ugovora, te da ne možemo znati šta je HPK obećao Vladi u tom dokumentu, najavu o profitabilnom poslovanju tretiraćemo kao premijerovo obećanje, a ne obećanje menadžmenta. Podsećamo da resorno Ministarstvo privrede i dalje odbija da objavi ugovor iako je čak dva puta kažnjeno, a o čemu je Istinomer već pisao. Takođe, finansijski izveštaj Železare za 2015. godinu još nije dostupan javnosti, ali smatramo da je izjava jednog od čelnih rukovodilaca Petra Kamaraša validan dokaz da smederevska firma nije ostvarila profit u prošloj godini. Zato premijer Vučić dobija ocenu neispunjeno obećanje.
Podaci iz finansijskih izveštaja Železare za prethodnih nekoliko godina pokazuju da kompanija u gradu na Dunavu godinama beleži ogromne gubitke. (vidi grafik) Kada je HPK ušao u Železaru u martu 2015. godine, ta kompanija je imala gubitak od najmanje 11,4 milijarde dinara (rezultat na dan 31. decembar 2014 godine) što je čak 9,4 milijarde dinara iznad visine kapitala Železare. To znači da kompanija nema imovinu i da se finansira iz kredita ili dobavljača. Na duži rok, ovakvo poslovanje je moguće samo ako poverioci ne insistiraju na vraćanju dugova.
S obzirom da nepovoljni trendovi na svetskom tržištu traju već nekoliko godina, postavlja se pitanje zašto je premijer obećao da će Železara, koja je već godinama u ozbiljnim problemima, početi da posluje u plusu za tako kratko vreme.
To znači da je premijer očekivao da će EU reagovati kontra merama na kineske niske cene, da će zaštiti evropske železare, a samim tim posredno i srpsku metalurgiju. To se, istina, i dogodilo, ali ne na onom nivou koji zadovoljava evropske proizvođače: 12. februara 2016. EU je podigla carine za uvoz hladno valjanih proizvoda iz Kine i Rusije. U Evropskoj asocijaciji čelika, međutim, kritikuju ovaj potez jer je carinska stopa povećana sa 13,8 odsto na skromnih 16 odsto, što nije dovoljno da se spreči cunami kineskih sirovina na tržište EU. Ukazujući da u SAD carine na kineski čelik idu i do 59 odsto, radnici iz čeličana širom Evrope najavljuju veliki štrajk u Briselu. Očigledno je da su predviđanja premijera bila zasnovana na nerealnim premisama.