Mask nije objavio fotografiju sa „poslednjim dolarom za Zelenskog”
- Posredstvom ruskih Telegram kanala, skrinšot sa navodnom objavom Ilona Maska o „poslednjem dolaru za Zelenskog” proširila se društvenim mrežama i na našem govornom području.
- Dostupna arhiva X naloga i medijskih izvora pokazuje da Mask nije objavio takvu fotografiju.
- Digitalna analiza ukazuje na jasnu upotebu softvera za foto-manipulaciju, poput niske rezolucije istih elemenata, šumova i zamućenja oko slova, kao i digitalni artefakti.
- Sporne objave ocenjujemo kao zloupotrebu vizuelnog sadržaja i dezinformaciju.
Na društvenim mrežama se proširila navodna informacija da je Ilon Mask, američki milijarder koji podržava Donalda Trampa, na svom zvaničnom X nalogu, objavio podrugljivu fotografiju „poslednjeg dolara za Zelenskog” – novčanice sa likom novoizabranog predsednika SAD sa uvredljivim gestom.
U viralnim objavama koje prenose snimak ekrana (skrinšot) navodne objave Maska spominje se predsednik Ukrajine da je „uplakan” i „prosjak” – sugerišući da ta zemlja ne može više da računa na podršku SAD-a u ratu s Rusijom, posebno nakon Trampove pobede na izborima.
Međutim, analiza i više jasnih digitalnih artefakata sa viralnih snimaka ekrana, ukazuje da Mask nije objavio spornu fotografiju sa likom Trampa na novčanici.
Naime, na zvaničnom X nalogu Ilona Maska ne postoji objava koja se referiše na „poslednji dolar za Zelenskog“ — posebno ne na datum 6. novembar 2024. vidljiv na skrinšotu. Arhiva Maskovih objava na X-u, takođe nije dala adekvatne rezultate za konkretnu objavu.
Fabrikovana objava sa fotografijom „poslednjeg dolara za Zelenskog“ proširila se u onlajn prostoru ubrzo nakon prvih objavljenih rezultata predsedničkih izbora u SAD-u, na kojima je pobedu odneo Donald Tramp.
U ovom slučaju, Centar za suzbijanje dezinformacija Ukrajine označio je spornu objavu kao lažnu, navodeći da je „napravljena s namerom manipulacije i provokacije.“
✖️ The tweet attributed to Elon Musk about the alleged „last dollar for Zelenskyy“ featuring a bill with Donald Trump’s portrait is fake.
‼️ This is fabricated content intended for manipulation and provocation. pic.twitter.com/qNoEF21Mud
— Center for Countering Disinformation (@CforCD) November 6, 2024
Dakle, objava iz viralnih fotografija — nije autentična. Osim toga, skrinšot niti „objava“ Maska nisu se pojavili ni u jednom kredibilnom medijskom izvoru.
Prilikom digitalne analize skrinšota uočeno je da elementi teksta, fotografije „dolara“ i pozadine nisu u skladu — rezolucije elemenata se u velikoj meri razlikuju, slova imaju „šum“, digitalne artefakte i zamućenja tipična za alate za kreiranje lažnih objava sa društvenih mreža ili nepostojećih prepiski sa popularnih platformi za komunikaciju poput Vibera, WhatsApp-a, ili direktnih poruka na Instagramu ili X-u.
Pretraga u internet arhivama, poput Wayback Machine, nije dala rezultate koji bi podržali ovu tvrdnju.
Skrinšot „objave“ se najpre proširila u ruskim medijima i forumima, kao što je portal Pravda, koji je nepostojeći skrinšot Maskovog dolara preneo na više jezika.
Pravda je prvobitno navela da je Mask podrugljivo poslao „poslednji simboličan dolar za Zelenskog“, da bi je u narednim objavama ipak označila kao lažnu.
Pravda kao izvor svoje tvrdnje navodi Telegram kanale, na kojima se objava najranije pojavila 6. novembra 2024. Autor objave sa kanala ЖИВОВZ je kasnije izmenio opis fotografije navodeći da je u pitanju “satira”.