Pre tri godine prosečna plata bila 356 evra

Predsednik Srbije o prosečnoj plati. (RTS, 28. 7. 2017.)
“Dobro je da je u našoj zemlji krenula rasprava kolike su plate. Plate su, inače, veće nego što su bile i biće još veće, 409 evra je prosečna plata u junu mesecu, bila je 356 pre tri godine. Neki su govorili kad dođe do 500 svi možemo da glasamo za partiju koju Vučić vodi, krajem ove godine biće već 440 evra, najmanje 440 evra.“

Krajem juna, tokom dvodnevne posete Nišu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, govorio je o velikom padu nezaposlenosti u tom gradu (o čemu ćete čitati u posebnom tekstu), dolasku novih investicija, ali i o rastu prosečnih primanja u zemlji.

Kaže tako Vučić da je dobro što je krenula rasprava o tome kolike su plate, i tu je jedino u pravu. Doduše, delimično, ako imamo u vidu da to i nije delokrug pitanja kojima se bavi jedan predsednik. No, hajde da zanemarimo tu činjenicu i pogledamo brojke Republičkog zavoda za statistiku.

Prema podacima RZS, prosečna neto plata u junu ove godine bila je 49.238 dinara – odnosno oko 406 evra. I tu je Vučić u pravu. Međutim, pre tri godine, u junu 2014. prosečna plata iznosila je 44.883 dinara ili 386.5 evra.  Jedino ako Vučić nije (slučajno) permutovao, pa umesto 386 rekao 356… Dakle, za tvrdnju da je prosečna plata pre tri godine bila 356 evra, Vučić dobija ocenu “neistina“.



Nesporno je, međutim, da su prosečne plate proteklih nekoliko godina u porastu (videti tabelu), ali građani to ne osećaju dovoljno. Zašto? Zato što plate uglavnom rastu nominalno, ali realno ne rastu u istoj meri. Uzmimo na primer prosečnu platu iz juna – prema podacima RZS, prosečna neto zarada je u poređenju sa istim mesecom prošle godine nominalno veća za šest odsto, ali realno za 2.3 odsto.

Dalje, zašto Vučić sada govori samo o poslednje tri godine, iako je SNS došao na vlast još 2012. Možda zato što taj rast ne bi izgledao “tako impozantno“ kada se podeli na pet godina.

U tabeli iznad prikazani su podaci za jun za nekoliko prethodnih godina, radi poređenja mesec za mesec, a izdvojeni su i podaci za april 2014. kada je Vučić došao na vlast.  Da hoćemo da budemo maliciozni mogli bismo da kažemo – u aprilu 2014. kada je Vučić prvi put izabran za premijera prosečna plata je bila oko 395 evra. To bi značilo da je za ove tri godine plata porasla tek nešto više od deset evra.

Međutim, nećemo tako da radimo, jer se tako ne porede podaci, da se iz njih čita šta se kome dopada. Ne treba zaboraviti da su u aprilu i početkom maja praznici, pa su zbog toga aprilske plate, kao i decembarske tradicionalno veće nego prosečne plate tokom godine. Uostalom, to je Vučić zluopotrebio prošle godine, kada se u junu hvalio time da je plata u aprilu prešla 400 evra, iako je plata u tom istom mesecu (junu) bila oko 376 evra, o čemu je Istinomer već pisao.

 

U ovoj izjavi iz Niša ima još jedna zanimljiva brojka, a to je najavljena prosečna plata od 440 evra do kraja godine. Vučić to obećava već neko vreme. Međutim, podsećamo da je početkom 2016, tada premijer Vučić obećavao da će do kraja 2017. plate biti čuvenih 500 evra.

TV Pink, 7. 1. 2016. godine
'Ja se nadam da ćemo za dve godine moći da kažemo da je prosečna plata u Srbiji 500 evra.'Sada se rok za taj nedosanjani san o plati od 500 evra pomera, kao i rok za bolji život, za kraj mandata (ne zna se koje i čije) vlade ili za kraj 2018. godine. A ta velika obećanja, po pravilu daju se na Pinku, poput ovog poslednjeg od pre nekoliko dana.'

Pink, 9. 8. 2017. godine
'Mi smo govorili pre nekoliko godina, mislim da je Šutanovac u Narodnoj skupštini jedanput rekao - pa ako vi stvarno dođete do toga da plate prosečne budu 500 evra, svi ćemo da glasamo za SNS. Nikada to više neće da ponovi zato što mu je jasno da će već krajem 2018. verovatno biti prosečna plata u Srbiji oko 500 evra.'

Podsećamo, obećavao je Vučić da će u januaru 2017. plata biti između 420 i 430 evra. Nije ispunio ni to obećanje – plata je bila 335 evra. Istina, januarska plata je tradicionalno manja, jer se veći deo isplaćuje u decembru, o čemu je Istinomer, takođe, pisao. Obećao je i da će u martu 2017. prosečna zarada biti 400 evra i opet, pogodićete, nije ispunio obećanje. Nedostajalo mu je u proseku nešto više od 15 evra, jer je martovska plata iznosila 384.5 evra.

I čini se da tako možemo do u nedogled, a stvari su prilično jasne. Priča o povećanju prosečne plate, ma koliko to želeo premijer ili predsednik Aleksandar Vučić – ne povećava platu. Barem ne onoliko koliko obećava, a sigurno ne onoliko koliko je građanima potrebno za normalan i dostojanstven život.

Naslovna fotografija: Fonet/Kostadin Komenov