Dom pobednika
Vajni servis se unatoč svojoj vekovnoj snishodljivosti našao u nemilosti Države. Dok se stanovništvu, u osvit izbora, obraćao Vesić, jedan od najvećih oratora u povesti Srpske napredne stranke, zasad neidentifikovano lice, jedno ili pre će biti više njih, smanjilo je jačinu zvuka!
Bakir i njegovi nisu glasali, nemaju sirotani nijednu vilu na Dedinju, i nisu im mogli biti uručeni glasački listići, te se njihove ma koliko mnogo cenjene generalije nisu ni obrele na glasaćem spisku, jedini da kažemo strani državnik koji je kod nas glasao jeste Dodik, gorostas čija je jedna cipela u Banjaluci, druga u Beogradu, čovek-most, koji Srbadiju zatočenu još uvek u Bosni svojim organizmom povezuje sa Srbima u Matici, dok ga kao Teslu u Faradejevom kavezu odasvud šibaju munje međunarodne zajednice; ovaj glasač bez premca jeste polog budućeg ujedinjenja dveju njegovih domovina, tako to ja razumem, ali zašto Republika Srpska ne pokloni, ili ne proda za simbolične dve keme kuću ili stan našem predsedniku, pa da i g. Vučić glasa u inostranstvu? To bi nam svima služilo na čast: to je dug koji svi imamo prema predsedniku Miloševiću.
Ministar Vulin ne krije da će sav novac koji mu, bilo od tetke, bilo iz budžeta, bude dopao šaka uložiti u vojsku, u oficirske plate, stanove, u oružje, džebanu, a nadasve, i najpre, u vojne škole koje su budućnost Srbije: očaranost vojnom silom i uniformom nije naravno nikakva novotarija, ni kod nas, ni drugde, i sam predsednik Republike daje sve od sebe da civili budu još neravnopravniji naspram voljenih vojnih lica, iz Jugoslavije nam je ostao amanet predaka da nijedan oficir ne može biti stambeno nezbrinut; neostvareni vojskovođa Vulin koji se, gle, zove kao što se do juče zvala i skopska zračna luka, ima viziju Srbije kao nepreglednog vojnog školskog centra, poligona na kome će cvetati hiljade vojnih veština, dok će naši vojni avioni, od kojih se Hrvatima ledi krv u žilama, sletati sa jedne naše piste na drugu, kao što srpske pčele sleću sa cvet na cvet. Ali to što će armija dobiti blagodareći plemenitosti i darežljivosti njenog vođe, ne da neće ići na uštrb civilne manjine, nego će, naprotiv, i građanima neobuhvaćenim kasarnama, manevrima, vojnim gimnazijama, vojnim paradama, aeromitinzima i strelištima, svanuti novo, mnogo lepše doba: „Ulaganje u vojsku je ulaganje u standard svakog građanina!“ – to je misao ministra Vulina. Kako ono beše, ko sačuva jedan ljudski život, odbranio je čovečanstvo, ko ulepša život jednom generalu, ili jednom vojnom savetniku, ili liferantu, ulepšao je dan svim podanicima, generalovim savremenicima, ali i budućim naraštajima, jer bi bez vojske, moćne onako kako je svake noći i svakog dana njen Poočim sanja i vidi, neprijatelj jedva dočekao da nam poskida novogodišnju rasvetu, da nam skrja naš držač za barjak, i da Beograd na vodi sravni sa vodom.
Ja bih Vulinu dao čin Maršala, a njegove maršalske misli i vizije štampao bi Sl. glasnik fontom „Miroslav“, na biblijskome papiru, u formatu Maove knjižice: mogla bi da stane u unutrašnji džep poligonke, njome bi se srpski borac napajao i u miru i u žaru budućeg NOB-a.
Ne znam koliko je trajao hibris, nečuveni bezobrazluk služb. lica, ili sabotera ubačenog u RTS, stalno se govori o ta dva decibela, umalo ne napisah o toj ‘dvojici decibela’, da ne znam koliko je minuta pošast zapravo trajala, koliko je dragocenih misli Vesićevih ostalo ispod praga čujnosti nas penzionera, koji smo jedna od uzdanica vladajuće stranke. Je li moguće da je neko onako birokratski, bezdušno, a bez ikakve bezbednosne kulture, naprosto vodio računa da tonski zapis tj. prenos ne ode u takozvani pik, pa je jednostavno, opazivši da volumen raste, zlosrećni regler povukao k sebi, ne vodeći računa da zapušava usta gradskoj znamenitosti, i to u trenutku malo je reći istorijskom!