Mladić u Hagu do kraja (jedne) godine

Teško da bi se mogla naći politička tema u Srbiji za koju je dato više neispunjenih obećanja, kao za hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića. Za to su političari u Srbiji imali i sasvim dovoljno vremena. U julu 2010. godine je obeležena petnaesta godišnjica otkada je „Tribunal u Hagu podigao optužnice protiv bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića i bivšeg komandanta Vojske RS generala Ratka Mladića.“

 

Hapšenje do kraja godine„, pa „do kraja sledeće godine„, „danonoćni rad na lociranju Mladića„, samo su neke od optimističnih prognoza od kojih do danas nijedna nije ostvarena. Nadležni su ređali izjave u kojima ističu neophodnost hvatanja „najtraženijeg haškog begunca“.

Predsednik Srbije Boris Tadić najavio je u Vašingtonu da će nekadašnji komandant Vojske RS, general Ratko Mladić biti uhapšen i izručen Haškom tribunalu, pred kojim je optužen za ratne zločine.“ (Blic, 21. 7. 2004. godine)

Uslov svih uslova je Ratko Mladić. Imaćemo podršku međunarodne zajednice kada Mladić bude izručen Tribunalu ili kada damo jasne dokaze da on nije tu – istakao je predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom Rasim Ljajić… Ljajić očekuje da ćemo saradnju sa Tribunalom, kao problem na putu zemlje ka Evropi, ukloniti do kraja godine.“ (Večernje novosti, 17. 7. 2004. godine)

„‘Sve snage su usmerene prema Mladićevom pronalasku i hapšenju’, rekao je Ljajić.“ (Blic, 28. 4. 2005. godine)

I narednih godina, hapšenje Mladića bilo je cilj broj jedan, ali on nije pronađen.

Ministar Zoran Lončar, član Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom, rekao je da Akcioni plan Vlade Srbije ‘ima samo jedan jasan cilj – da se locira i Haškom tribunalu izruči Ratko Mladić i preostali haški optuženici‘“. (Beta, 20. 8. 2006. godine)

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao je da očekuje da će Ratko Mladić uskoro biti uhapšen.“ (Beta, 29. 8. 2008. godine)

Direktor Vladine kancelarije za saradnju s Haškim tribunalom Dušan Ignjatović izjavio je juče da je posle hapšenja Radovana Karadžića ‘sasvim izvesno’ da će se i preostala dva haška begunca naći u Tribunalu.“ (Tanjug, 23. 7. 2008. godine)

Srbija je danas suočena s velikim izazovom – evropske integracione tokove zaustavila su dva čoveka i drže je kao taoca. Oni se zovu Ratko Mladić i Goran Hadžić i uskraćuju pravo generacijama koje dolaze da žive bolje, rekao je Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević“ (Blic, 26. 3. 2009. godine)

Ratko Mladić neće moći još dugo da bude na slobodi jer su akcije potrage naših i stranih službi stalne, kaže koordinator tima za saradnju sa Hagom Rasim Ljajić.“ (Blic, 28. 7. 2009)

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da očekuje da će optuženik za ratne zločine Ratko Mladić biti uhapšen do kraja godine…“ (Večernje novosti, 25. 8. 2009. godine)

Nadležni se onda iznenada uzdrže od davanja rokova, jer je, kako su tvrdili neki od njih, sve trebalo da se desi „još juče.“

Učinićemo sve što je neophodno i što je u našoj moći da pronađemo i uhapsimo preostale haške begunce Ratka Mladića i Gorana Hadžića, jer je to važno za proces pomirenja, izjavio je predsednik Srbije Boris Tadić. On je dodao da Srbija to ‘ne radi samo zbog uslova koji joj se postavljaju u kontekstu evropskih integracija, već pre svega zbog nje same i poštovanja osnovnih vrednosti.’ Na pitanje da li postoji rok za hapšenje Mladića, Tadić je odgovorio: ‘Rok je juče’„. (Vesti online, Tanjug, 15. 7. 2010. godine)

Ne bih želeo da govorim od datumima, o rokovima, jer je rok bio juče i mi smo toga svesni u potpunosti. Ne samo mi u Akcionom timu, već mi se čini da tako misli i velika većina građana Srbije…“ Vukčević (Nezavisne, 24. 7. 2010. godine)

Poslednjih godina izjave o hapšenju Mladića su gotovo identične, a rokova koji su postavljani, a nerealizovani ima i previše. Objašnjenja znamo napamet, Mladić je uslov svih uslova za evropske integracije, ali i nezavisno od toga postoji potpuna politička volja za njegovim hapšenjem i izručenjem, nećemo odustati od potrage itd. Jedino ne znamo hoće li se ovaj haški optuženik pridružiti Radovanu Karadžiću u Holandiji.

A čule su se i pretpostavke da je ratni general VRS „možda propao zemlju.“

Predsednik Nacionalnog komiteta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je da postoje svi preduslovi da se saradnja sa tim sudom završi do kraja godine, a da bi u suprotnom značilo „da je Ratko Mladić ili propao u zemlju ili je van Srbije… Ne mogu da verujem da sve ovo što sada radimo neće dati rezultat i da je Mladić od svih uspešniji, u smislu njegovog daljeg skrivanja, rekao je Ljajić.“ (Tanjug, 3. 5. 2009. godine) 

Pošto se to nije desilo do kraja godine, ministar Ljajić je ispunio obećanje da će da podnese ostavku.

Predsednik Tadić tvrdi da je Srbija sposobna da realizuje svoje obaveze.

Nema nikakve dileme da je država sposobna da uhapsi haškog optuženika Ratka Mladića…’, izjavio je u utorak predsednik Srbije Boris Tadić i dodao da je ubeđen da će Mladić pred Tribunbalom u Hagu odgovarati za optužbe… Tadić je ocenio da je sadašnja vlast u Srbiji, hapšenjem Radovana Karadžića, pokazala da je sposobna da uhapsi optužene za ratne zločine…“ (Tanjug, 30. 12. 2009. godine) 

Sada čak ni neki od najvećih protivnika izručenja Mladića to više ne dovode u pitanje.

Ukoliko je hapšenje Ratka Mladića ispunjavanje zahteva i obaveza koje je Srbija preuzela, ja ću kada budem na vlasti ispunjavati zahteve i obaveze koje je Srbija preuzela.“ Tomislav Nikolić, predsednik Srpske napredne stranke (Press, 14. 6. 2010. godine)

I ovu godinu obeležila su, šta drugo, nego obećanja da Srbija više neće biti talac Ratka Mladića.

Potraga za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem u 2010. godini trebalo bi da bude okončana, a begunci privedeni pravdi… Najvažnije je da Ratko Mladić i Goran Hadžić budu u Hagu što pre i na tome se radi 24 sata dnevno. Ja u tome učestvujem kao jedan od koordinatora Akcionog tima i spreman sam da položim račune. Nije mi u prirodi da posao ostavljam nezavršen“ Vukčević (Tanjug, 4. 1. 2010. godine)

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da će Ratka Mladića ‘isterati iz rupe’ i da je danonoćni rad nadležnih organa doveo do pronalaženja snimaka i telefonskih razgovora Mladića, koji su u februaru zaplenjeni u njegovoj kući.“ (Press, 20. 8. 2010. godine) 

U poslednjem redovnom izveštaju glavni haški tužilac Serž Bramerc u nekim segmentima se izrazio afirmativno o Srbiji, ali uz suštinsku napomenu da optuženici moraju da budu uhapšeni.

… Neophodno je da Srbija pojača napore za nalaženje i hapšenje preostalih begunaca, naročito Ratka Mladića… Bramerc je pohvalio danas Srbiju zbog saradnje sa tim sudom, posebno kada je reč o pristupu dokumentima i svedocima, ali je ocenio da potraga za preostalom dvojicom haških begunaca zahteva preispitivanje dosadašnje strategije… Bramerc je prethodno, tokom sastanka sastanka Saveta EU izneo izveštaj o saradnji zemalja bivše Jugoslavije sa Haškim sudom… Na osnovu Bramercovog izveštaja ministri spoljnih poslova EU dali su na sastanku u Luksemburgu „zeleno svetlo“ za početak ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, koji je bio pod blokadom zbog saradnje sa Haškim tribunalom.“ (Srna, Tanjug, Beta, 18. 06. 2010. godine)

Uz kontinuitet neispunjenih obećanja, pregršt deklarativnih odlučnosti i izliva ohrabrenja, čini se da su naši političari dosledni u stavu da će se Ratko Mladić naći u Hagu do kraja godine. Samo nije jasno koje.

Mladić uhapšen

Haški optuženik Ratko Mladić uhapšen je 26. maja 2011. godine u selu Lazarevo u blizini Zrenjanina. Nakon njegovog hapšenja preostao je još samo begunac Goran Hadžić.

26. 5. 2011. godine