Radimo, kad nas pritisnu
Izdržala je nova-stara Vlada 100 dana, ministri su se upadljivo uzdržavali od velikih reči i obećanja, a u međuvremenu – nisu mnogo ni uradili. A i ono što je urađeno bilo je pod prinudom EU. Nema rezultata, Evropa pritisne, prođe vreme, ponovo nema uspeha, stigne oštrija kritika i još ozbiljnije upozorenje pa se Vlada nekako pokrene. Blanko ostavke, izjednačavanje akciza, finansiranje stranaka, lažni azilanti, svaki put po istoj formuli. Kad nema izlaza, moramo nešto da preduzmemo. Ali ćemo odugovlačiti koliko god možemo.
„Svi članovi ove Vlade moraće od danas da budu još odgovorniji u svom radu, skromniji u svom držanju, vredniji u cilju postizanja rezultata, sa još više sluha za potrebe građana zbog kojih se nalaze tu gde jesu. Interes građana i rešavanje njihovih problema biće i još mnogo više nego do sada vrhunski prioritet za svakog člana Vlade„, rekao je premijer Mirko Cvetković 14. marta ove godine, predstavljajući ekspoze nešto izmenjenom sastavu rekonstruisane Vlade.
Prvi put je premijer spomenuo odgovornost u radu članova rekonstruisane Vlade, ali je ta odgovornost, posebno kad se prisetimo svih primedbi EU, ostala mrtvo slovo u ekspozeu.
Ipak, iako bez nekih suštinskih promena, 100 dana rada takve Vlade obeležili su neki značajni događaji. Jedna od najkrupnijih stvari svakako je nedavno hapšenje i izručenje haškog optuženika Ratka Mladića Hagu nakon skoro 16 godina, za šta je, očekivano, aktuelna Vlada zasluge pripisala isključivo sebi.
Svaki od prioriteta koje je sebi zacrtala Vlada je pomalo načela, ali nijedan još ni približno nije ostvaren. Pitanje je da li bi uopšte nešto uradila bez pritisaka sa strane.
„Prioriteti Vlade Srbije, na osnovu kojih je i formirana u julu 2008. godine, ostaju naravno nepromenjeni, i to su:
– Puna posvećenost što bržem ulasku Srbije u Evropsku uniju,
– Očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Republike Srbije,
– Razvoj privrede Srbije i poboljšanje životnog standarda njenih građana,
– Razvoj socijalno odgovorne države i solidarnog društva,
– Beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije,
– Puna saradnja sa Haškim tribunalom.“ (Ekspoze premijera Mirka Cvetkovića, 14. 3. 2011. godine)
Šta je uspelo?
Uspelo im je da za ovog mandata Mladić bude uhapšen i izručen. Neznatno su povećali zaposlenost, ali prečesto pričali o tome, naročito da to nije slučajnost.
„Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da se u Srbiji, prema podacima za mart i april, više ne beleži pad zaposlenosti, što je bio trend od početka ekonomske krize…Premijer je istakao da je tokom ta dva meseca ostvaren skoman rast zaposlenosti, za oko 2.000 radnika.
-Ako se ima u vidu da smo od početka krize do marta ove godine u kontinuitetu gubili broj zaposlenih, ovo je prvi dobar signal i nadam se da to nije slučajan događaj već najava novog trenda, rekao je Cvetković.“ (Tanjug, 3. 6. 2011. godine)
Kao rezultat packi iz EU, ukinute su i blanko ostavke, a izmene zakona o akcizama i „otkrivanje“ finansijera političkih partija kroz zakon o finansiranju političkih aktivnosti konačno su stigle u parlament i usvojene su 14. juna.
„Skupština Srbije usvojila je danas, nakon nekoliko meseci nedoumica i oštrih rasprava o tome kako bi finansiranje političkih stranaka trebalo da bude uređeno, Zakon o finansiranju političkih aktivnosti, čime je ispunjen jedan od uslova Evropske komisije za dobijanje pozitivnog mišljenja za status kandidata za članstvo u EU.“ (Tanjug, 14. 6. 2011. godine)
U poslednji čas Vlada je izbegla ponovno uvođenje viza za putovanja u EU. Bar za sada. Iako nas na lažne azilante Evropa upozorava od trenutka kad smo dobili viznu liberalizaciju.
Šta nije uspelo?
Ni rekonstruisana Vlada nije uspela da spreči proteste i štrajkove. Nakon novih agrarnih mera Vlade usvojenih u maju, poljoprivrednici su traktorima blokirali puteve pa su, iako najpre „nije bilo novca“dobili šta su zahtevali. Malo je nedostajalo pa da i ministar unutrašnjih poslova dočeka 100 dana rada nove Vlade sa pripadnicima policije u štrajku, jer zahtevaju poboljšanje materijalnog položaja.
Prodaja 51 odsto akcija Telekoma neslavno je završena, ali Vlada se bar do kraja držala obećanja da neće prodati akcije ispod minimalne utvrđene cene.
Zbog lošeg iskustva u „prethodnom“ sastavu Vlade, premijer je uveo i kodeks ponašanja među ministrima.
„Zbog toga ću se lično potruditi da uvedem nultu toleranciju za nerad, bahatost i sve ono što iskače iz zacrtane zajedničke politike..“ (Sajt Vlade Srbije, 14. 3. 2011. godine)
Spomenuvši podelu Kosova, ministar unutrašnjih poslova je iskočio „iz zacrtane zajedničke politike“, ali bez posledica. Procenjeno je da nije prekršio pravila.
Premijer stalno ponavlja da je Vlada sada efikasnija. Nemaju još mnogo vremena da to i pokažu.