Iz Obrenovca s ljubavlju (stisnutih zuba)
Zahvaljujući poseti francuskog premijera Manuela Valsa, u pratnji premijera Vučića, iz Obrenovca je u svet početkom novembra otišla slika jednog potpuno drugačijeg grada od one uobičajene u proteklih šest meseci. Okićen zastavama, umiven, sveže opran i okrečen, duž ulica kojim su se provozali i prošetali državni velikodostojnici, Obrenovac je 7. novembra bio obasjan suncem.
Iako je još 19. avgusta premijer Vučić obećao da će u Obrenovac dolaziti „svaka tri-četiri dana“, pitanje je da li bi i sada došao da francuski premijer nije izrazio želju da svoj dvodnevni boravak u Srbiji završi posetom Obrenovcu. Za premijera Valsa Obrenovac je, kako je kazao, važno mesto.
“Želeo sam da se moja poseta Srbiji završi ovde u Obrenovcu, budući da je ovo jedno važno mesto za sve nas, Srbe i Francuze. Jer Obrenovac, sa nekim drugim gradovima, simbol je katastrofe koja je vas pogodila.”
7. 11. 2014. godine
Slike dvojice premijera okruženih nasmejanim najmlađim članovima kulturno-umetničkih društava, obučenih u tradicionalnu srpsku narodnu nošnju i učenicima osnovnih škola sa francuskim i srpskim zastavicama u rukama, preplavile su medije. Nasmejana dečja lica ukazuju na sreću i zadovoljstvo, a reč je o onoj istoj deci koja pohađaju školu u tri smene, jer su svi najavljeni rokovi za obnovu njene zgrade probijeni. Škola je, na sreću, daleko od zgrade opštine, pa francuski premijer nije mogao da vidi u kakvom je stanju. A i deca su bila presrećna što umesto u njoj tog sunčanog dana mogu da budu na nekom drugom mestu.
Tog dana u dve od četiri obrenovačke osnovne škole nastava se još odvijala u tri smene, a časovi trajali 35 minuta. Jedna od njih je škola „Jovan Jovanović Zmaj“, koju je premijer posetio 19. avgusta povodom otpočinjanja radova na obnovi. Druga je „Posavski partizani“. Završetak obnove obe škole prvobitno je najavljen za 15. oktobar, što se pokazalo neizvodljivim. Još nije završen projekat kompletne sanacije zgrade obrenovačke gimnazije, a radovi bi trebalo da počnu tek posle Nove godine. Nakon odlaganja datuma završetka obnove osnovnih škola za 1. novembar, rokovi su još jednom probijeni i pomereni za 17.novembar. (RTS, 15.10.2014. godine)
Sa druge strane, iako u Obrenovac nije dolazio kao što je obećao, premijer Vučić je još sredinom septembra rekao da misli „da je (Obrenovac) veoma živ grad već danas“. (RTS, 18. 9. 2014. godine)
Život se jeste vratio u Obrenovac. Po koju cenu, na koji način, uz kakva odricanja i kakav je kvalitet tog života – znaju samo Obrenovčani. Naročito oni koji još uvek čekaju novčanu pomoć i koji još nisu dobili ni rešenje o kategorizaciji. Među njima su i podstanari, koji su više od dva meseca čekali da premijer ispuni svoje obećanje o donošenju posebne uredbe Vlade koja će im omogućiti dobijanje finansijske pomoći. Uredba je najzad doneta 27. oktobra i stupila je na snagu 3. novembra. Međutim, sa njom i njenom primenom počele su nove muke poplavljenih podstanara iz Obrenovca. Skoro u potpunosti i na identičan način, ponavljaju se problemi oko izdavanja rešenja poplavljenim podstanarima, koje su imali i svi drugi poplavljeni Obrenovčani. Kao da niko ništa iz opštinske uprave u proteklih šest meseci nije naučio. S tom razlikom što je poplavljenih podstanarskih domaćinstava mnogo manje, pa je i interesovanje medija za njih minimalna. Ima ih oko 300, a u međuvremenu su se neka i ugasila, jer su njihovi članovi preminuli, ne dočekavši ni rešenje, a kamoli pomoć države.
Priča za sebe su i Obrenovčani u poplavljenim opštinskim stanovima. Neki od njih nisu imali pravo da otkupe stanove, jer je zgrada u kojoj žive pod zaštitom države, a nakon poplave i to je bio jedan od razloga zašto nisu mogli sami da krenu sa sanacijom. https:11//www.youtube.com/embed/adCyYF_BPyA
Na pitanje Istinomera šta će biti sa podstanarima u poplavljenim opštinskim stanovima predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković je rekao:
Sa velikim problemima i dalje se suočavaju i obrenovački privrednici. Oko 1.000 privrednih subjekata u Obrenovcu pretrpelo je štetu tokom majskih poplava koja se meri milionima evra. Kancelarija za pomoć i obnovu poplavljenih područja zatražila je nedavno od udruženja „Poslovni klub Obrenovac 2014“ da prikupi i dostavi dokumentaciju o šteti koju su pretrpeli privrednici, broju zaposlenih, šteti na opremi i zalihama. Predsednik tog udruženja Goran Mitrović kaže:
“Pa će onda na osnovu tog sagledavanja, gospodin Blagojević, naravno, morati da sagleda i kakav je obim štete na nivou cele Republike. Onda ćemo razgovarati o tome šta, kako i koliko će se pomoći privatnom sektoru Obrenovca.”
„Potrebno nam je da izlečimo i ozdravimo javne finansije i da izlečimo državu. Zato nam je potrebno da radimo neuporedivo vrednije i da stisnemo zube i kažemo: ‘Nema problema i za sebe, i za svoju državu, i za našu decu’. Radićemo najbolje, najdisciplinovanije i najodgovornije što možemo. Molim samo za godinu i po, ne više od dve godine strpljenja.“ RTS, 9. 10. 2014. godine
“Želeo bih, takođe, da kažem da ćemo za sedam dana ovde u ovoj opštini potpisati ugovor sa jednom većinski francuskom kompanijom koja će zaposliti 1.400 ljudi ovde u vašem mestu, i mi smo time, čini mi se za Obrenovac uradili najveću stvar.” 7.11.2014. godine
“Još da ovom fabrikom, još sedam dana mi je embargo na ime fabrike, da s njima sledeće nedelje potpišemo ovde ugovor za 1.400 novozaposlenih Obrenovčana, i mi smo, rekao bih, svoju misiju u Obrenovcu završili.” 7.11.2014. godine