Tri meseca nakon katastrofalne poplave koja je devastirala Obrenovac, još ništa nije urađeno na obnovi nasipa koji štite ovaj grad. Pažnja je usmerena, pre svega, na obnovu stambenih objekata, rušenje kuća, najavu izgradnje novih i sanaciju oštećenja. Takođe, zbog sve bližeg 1. septembra, sređuju se predškolske ustanove i škole. O nasipima i njihovoj obnovi, govori se samo usput i kao po pravilu, samo ako neko od građana ili novinara to konkretno pita nadležne. Pored svih muka sa kojima se suočavaju, Obrenovčani se sve češće pitaju: Da li će i kada država krenuti sa obnovom nasipa?
Gradska opština Obrenovac za to nije nadležna, a nema ni tehničkih, kadrovskih, materijalnih, ni finansijskih sredstava da sama krene u sanaciju i obnovu nasipa. To je još početkom jula, uoči donatorske konferencije u Briselu, za Istinomer potvrdio i direktor JKP za izgradnju Obrenovca Slobodan Molerović.
„Teško da mi sad možemo da kažemo da li Direkcija za vode, koja je državno preduzeće, ima u planu da do jeseni obezbedi te nasipe. Opština Obrenovac traži od njih da te nasipe obezbedi. Procena je da bi to koštalo oko deset miliona evra. Direkcija za vode upravlja rekama, organizuje bedeme u smislu sistema za odbranu od poplava, stara se o njima, održava. Preduzeća koja su zadužena za određene deonice („Srbijavode“, „Beogradvode“, „Vode Vojvodine“) trebalo bi da se dogovore da to reše. Grad Beograd je razgovarao sa Direkcijom za vode i ukazao upravo na činjenicu da je Obrenovac u ovom trenutku praktično nebranjen. Ako nasipi ostanu ovakvi, ako u oktobru padne kiša koja bi samo izašla iz korita Save, ne više, mi bismo imamo sličnu situaciju u Obrenovcu poput one u maju. Nisam siguran da će neko smeti da rizikuje da ostavi Obrenovac bez odbrane tokom jeseni i zime. I zato smatram da to treba da bude prioritet, istakao je Molerović.“
U međuvremenu, donatorska konferencija je održana, ali stanje na nasipima je nepromenjeno. Umesto obnove nasipa i bedema oko grada, građani Obrenovca od JVP „Beogradvoda“ i države do sada su dobili samo početak čišćenja kanala Kupinac. To će trajati oko mesec dana (kanal je dugačak 5,6 kilometara), jer je vodostaj u kanalu visok, a na njegovom snižavanju rade samo dve pumpe. Po rečima Svetlane Jeftić, rukovodioca RJ Obrenovac JVP „Beogradvode“, pumpe su oštećene u poplavi i pregrevaju se na svakih pola sata, pa moraju da se isključuju kako bi se ohladile.
Štab za vanredne situacije Obrenovca je početkom avgusta, nakon poplava koje su pogodile Loznicu i Banju Koviljaču i porasta nivoa Save za 1,2 metra, uputio apel za hitan početak radova na sanaciji bedema oko Obrenovca. Zamenik predsednika opštine Obrenovac Dragoslav Mršević istakao je da će zahtev biti upućen čelnim ljudima u državi.
„Obratićemo se i Tomislavu Nikoliću i Aleksandru Vučiću, objasniti im kakva je situacija u Obrenovcu i kakva opasnost je nad celim ovim gradom u odnosu na neko ponovno poplavljanje i na ponovnu katastrofu koju niko od nas ne sme da zamisli. Prosto moramo se obezbediti da svaka porodica u Obrenovcu, da svako dete mirno prospava noć, a svedoci smo svakodnevnih upozorenja ili narandžastih ili crvenih opasnosti koja ukazuju da su neki kišni periodi, da su neke elementarne nepogode maltene stalno ispred nas i taj strah je svakodnevan.“ RTV Mag, 8. 8. 2014. godine
JVP „Beogradvode“ tih dana su, po rečima Svetlane Jeftić, preduzele „neke mere“ da se spreči ulazak vode.
„Zatvorili smo te odvodne kanale pomoću kojih se drenirala voda da bi što pre izašla iz sistema za Vić Bare i uopšte Obrenovca. I sad smo zatvorili tim nekim pregradama, sve je to nešto privremeno.“ RTV Mag, 8. 8. 2014. godine
I Marko Blagojević, direktor Kancelarije za obnovu poplavljenih područja, smatra da su bedemi oko Obrenovca ozbiljan problem koji treba hitno rešiti i naglašava da je novac dobijen na donatorskoj konferenciji namenjen prevenciji budućih poplava.
„Bez obzira na to što je svakome njegova lična nesreća najveća, za sve građane je neuporedivo veći problem to što su naši nasipi ugroženi, što su oštećeni ili uništeni u poplavi iz maja meseca i što smo danas u mnogo većoj meri izloženi riziku od poplava nego što je to bio slučaj pre nekoliko meseci. Međutim, doneta je odluka da se novac koji smo imali na raspolaganju uloži u materijalnu pomoć domaćinstvima. Možda je prvo trebalo da naselja zaštitimo od novih poplava, pa da onda finansiramo renoviranje kuća i izgradnju novih. Ali, doneta je politička odluka da se prvo pomogne ljudima, domaćinstvima, da se njima isplati materijalna pomoć, da se onima kojima su kuće uništene izgrade nove, pa da se tek onda misli na zaštitu tih naselja i tih kuća od novih poplava. Mi se sada trudimo da u što je moguće kraćem roku obezbedimo sredstva kako bi „Srbijavode“, „Beogradvode“ i „Vode Vojvodine“ mogle da krenu u posao obnove onoga što je uništeno i oštećeno u majskim poplavama. Gotovo trećina od ukupne sume od 15 miliona evra, koliko će iz Fonda solidarnosti, nadam se, biti Srbiji donirano, mora da ode na popravljanje mehanizama za zaštitu od poplava koji su oštećeni ili uništeni u maju. Ali, na taj novac ćemo morati da čekamo nekoliko meseci, a posao mora da krene sutra. Intenzivno komuniciramo, svakodnevno čak, sa ljudima u „Srbijavodama“, na primer, kako bi posao krenuo što pre. Jer, ponavljam, džaba nam sve renovirane kuće, džaba nam desetine miliona isplaćene materijalne pomoći, džaba nam milioni iz kojih se grade nove kuće za ljude kojima su kuće srušene – ukoliko te kuće sutra ponovo mogu da budu poplavljene ili ne daj Bože, srušene u nekim novim poplavama koje stvarno mogu da nas zadese, kazao je Blagojević.“ RTV Mag, 8. 8.2014. godine
„Beogradvode su uradile projekte za nasipe. Beogradu je potrebno negde oko 10 miliona evra za sanaciju nasipa, od čega je 7,5 miliona evra hitno. Mi smo taj novac obezbedili od donatora i ovih dana ćemo znati kada će taj novac biti na raspolaganju. U pravu ste, poslednji je trenutak da se krene sa sanacijom nasipa, kao i ono što mogu da kažem da su svi projekti urađeni i da će sanacija početi da se radi. (…) Tako da se novac i za sanaciju nasipa, onih urgentnih kao što je ovaj Savski nasip koji spada u tih 7,5 miliona što je urgentno je obezbeđen i tu možemo brzo da očekujemo radove. Znači ‘Beogradvode’ su potpuno spremne, kazao je Vesić.“ Tanjug, 9. 8. 2014. godine
Ipak, od obećanja su prošle dve nedelje, a radovi nisu započeli. Osim toga, Obrenovac je poplavila Tamnava, narasla od bujičnih tokova, a o odbrani od ove reke Vesić ništa nije rekao.
Prilikom poslednje posete Obrenovcu, 19. avgusta, premijer Aleksandar Vučić je, takođe. potvrdio da su izdvojena sredstva za sanaciju nasipa, ali nije precizirao kada će radovi početi. On je istakao da veću opasnost od porasta nivoa Save predstavljaju brze reke i bujični tokovi.
„Izdvojili smo pre sedam dana prvi novac za Srbijavode i radimo na tome. Velike probleme imamo. Nadam se da ćemo početi, zato smo tražili pare i od EU da nam ubrzaju. Zato što nas prvi radovi koje mislimo da treba da obavimo koštaju 22 miliona evra. Posebno što je još veća opasnost, od toga što je Sava, mnogo veća u ovom trenutku, su brze reke u okolini Krupnja, Valjeva, Osečini i nekih drugih mesta.“
Ako je za utehu, ne samo Obrenovčanima, već i drugim poplavljenim područjima, Oskar Benedikt, zamenik šefa delegacije EU u Srbiji, koji je takođe toga dana bio u poseti Obrenovcu, najavio je da je još 50 miliona evra namenjeno za zaštitu od poplava i prirodnih katastrofa.
„Trenutno pripremamo još novih 50 miliona evra, koji će prevashodno biti usmereni ne na rekonstrukciju, već prevenciju i zaštitu od ovakvih katastrofa kao što je bila poplava sa kojom smo se susreli.“
I tako iz nedelje u nedelju. Vreme prolazi, leto se bliži kraju, građevinska sezona je na izmaku, a rokovi se pomeraju i iznosi u milionima evra samo rastu. Radova na sanaciji nasipa nema, a kada će ih biti – ne znamo.
Istinomer.rs koristi kolačiće (cookies) radi boljeg uvida u potrebe i zahteve korisnika. Google Analytics je jedini neophodan kolačić koji koristimo, a korisnicima je omogućeno onesposobljavanje kolačića.
Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva i analiziranje saobraćaja. Takođe delimo informacije o tome kako koristite sajt sa partnerima za društvene medije, oglašavanje i analitiku koji mogu da ih kombinuju sa drugim informacijama koje ste im dali ili koje su prikupili na osnovu korišćenja usluga.
Istinomer može prikupljati vaše podatke iz sledećih izvora: Google Analytics tracking code, HotJar tracking code, Alexa Certify, Facebook Pixel Code.